https://sklep.arkop.pl/warzywnictwo/warzywa-dyniowate.html

Większa część nawozów powszechnie użytkowanych w rolnictwie zawiera trzy fundamentalne składniki pożywne dla roślin: azot, fosfor oraz potas. Niektóre nawozy w rolnictwie zawierają też pewne mikroelementy, takie jak cynk oraz inne metale, które są potrzebne do wzrostu roślin. Nawozy wolno uzyskać na rozmaitej bazie np.

•    komposty i inna materia organiczna
•    odpady, takie jak osady ściekowe oraz niektóre odpady przemysłowe.

https://sklep.arkop.pl/actipol-edta-mg-6.html

Istotne jest to, by odpowiednie nawozy były bogate w składniki odżywcze substancje organiczne, co pozwala poprawić jakość gleby oraz stymulować wzrost roślin.
Użycie cennych materiałów nadających się do ponownego użytku jako nawozy ma prawo też nieść oraz inne korzyści, na przykład jeśli chodzi o wyższą jakość wody, zapobieganie zanieczyszczeniom lub zrównoważone rolnictwo. Warto tutaj zapamiętać, że osad ściekowy użytkowany w rolnictwie jako nawóz jednakże podlega limitom stężeń dla następujących metali: arsen, kadm, miedź, rtęć, nikiel, selen oraz cynk.

Nawóz w rolnictwie – jak go przemyślanie spożytkować?
Regularnie analizuj glebę – albowiem taki monitoring jest przeważnie najlepszym wskaźnikiem wystarczalności czynników odżywczych. Przede wszystkim również monitoruj pH gleby, kluczową zmienną, która wpływa na przystępność składników odżywczych, na tej podstawie będzie Tobie najłatwiej dopasować odpowiedni nawóz. pH 6,0 jest starczające, by większa część składników odżywczych była dostępna. Nie zapominaj także, że zawsze masz możliwość się po pomoc zwrócić do fachowców w sklepach oferujących nawóz – oni posiadają fachową wiedzę, którą z pewnością z chęcią się podzielą.